Hayallerim, Delorean ve Sen: Dexter

23 Temmuz 2012

Dexter

Güzel insan ve seri katil Dexter ile 7. kez buluşmaya az kaldı. 30 Eylül'de yayınlanacak 7. sezonun ilk bölümü. Şimdilik, yayınlanan ilk 2 dakikalık kısım ile yetiniyoruz. Stüdyodan kaçan bilgiye göre ise, sekizinci sezondan sonra vedalaşacağız Dexter'la. Üzücü; fakat önümüzde daha dolu dolu iki sezon var. Şu andan tutmaya başlamayacağım o kaçınılmaz yası.Dexter'ı pek bir seviyorum. Ara sırada çıldırmıyor değilim ona. Bütün o canavarlığı içinde birçok sözde insandan daha insancıl ve daha sevimli bir katil bu. İnsanı karmakarışık duygulara nasıl sokmaz bu adam? 
Kısa bir giriş yapalım. Dexter 101: Dexter Morgan, Miami Metro Polis Departmanı'nın kan analizi uzmanı. Davalar için kan analizleri yapıyor. Bu iş Dexter'ın gündüz ve kamuflaj işi. Gerçekte o "kana susamış" diyebileceğimiz bir seri katil. Ayrıca polis için çalıştığından kurbanlarını seçme konusunda fazla bir zorluk yaşamıyor. Katillerin en kurallısı belki de. Sadece insanlara zarar veren suçluları avlıyor; topluma hizmet diyebiliriz. Bu kuralların yaratıcısı ise Dexter'ın üvey babası Harry. Harry, Dexter'ı küçük yaştan eğitmeye başlıyor; içindeki öldürme dürtüsünü olabilecek en iyi şekilde kullanabilmesi için yetiştiriyor Dexter'ı. Kurallar katı. Bu kuralların uygulanışını izlemek ise bir o kadar keyifli. Dexter'ın normal hayata adapte olmaya çalışırken taktığı maskenin ara ara düşer gibi olması, karşılaştığı insan kılığındaki canavarlar, içine düştüğü ikilemler ve kimlik bunalımları diziyi altı sezondur capcanlı tutuyor. En son Michael C. Hall, Dexter rolü ile Emmy'e aday oldu. Umarım bu sefer alır ödülü. Dexter kadar karmaşık - bazen de aşırı derece de basit ve ilkel - bir karakteri canlandırabilmek haklı olarak büyük bir bağlılık ve yetenek istiyor.
Dexter'ın uyarlandığı kitap olan Darkly Dreaming Dexter, Jeff Lindsay imzalı. Serinin sadece ilk kitabını okumuş olsam da, ilk kitaptan uyarlanan birinci sezonun kitabın atmosferini yakalamaktaki başarısını takdir etmeli. Dexter'ın zaman zaman alaycı, zaman zamansa vahşi kişiliğinin ne kadar doğru yansıtılabileceği hakkındaki kuşkularım yersiz çıkmıştı. Hatta, kitabın edebi dilinin basitliğinden yakınanlar, -bendeniz de dili ve anlatımı çok daha güçlü bir kitap olacağını düşünmüştüm- dizide kurulan derinlikli dünyayı çok daha tatmin edici bulabilirler. Bütün kana susamışlığına rağmen, birçok kere dünyadaki çarpıklığın yanında çok daha temiz bir yerde duran Dexter'a bu blogdan selamlar olsun. 7. sezonda görüşmek üzere sayın Dexter Morgan!

Dexter'ın leziz jeneriğine göz atmak istemez misin? :

2 yorum:

  1. Bu yaz izlemeye başladım resmen bağımlısı oldum. Yeni sezon için gün sayıyorum. :D

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Ben de son sezon finalini izlediğimde yeni sezona kadar günler nasıl geçecek diye dertlenirken, fark etmeden eylülü getirdiğim için evreni öpmek istiyorum! 30 Eylül güzel bir gün olacak :)

      Sil