Hayallerim, Delorean ve Sen: Delirmek ve Başka Ciddi Sorunlar

21 Temmuz 2012

Delirmek ve Başka Ciddi Sorunlar

Michael Moore'un belgeseli Bowling for Columbine gözardı edilemez bir sorunu, Amerika'nın silahlanma politikasını eleştiriyordu. Çılgın özgürlüklerin ülkesinde silah edinmek öylesine kolay ki, 24 yaşındaki bir üniversite öğrencisi tamamen yasal olarak son iki ay içerisinde 4 silah edinebiliyor ve "online" olarak cephane ısmarlayabiliyor.

Moore'un belgeselinin de adını aldığı trajik olay Columbine Lisesi Katliamı. 1999'da iki öğrenci ellerindeki otomatik silahlarla girdikleri lisede 13 öğrenciyi öldürdüler. Ayrıca lise binasını patlayıcılarla donatmışlardı. Yetkililere göre, eğer bunları patlatabilselerdi kurban sayısı 300'e çıkabilirdi. Sonra 2007'deki Virginia Tech katliamı gerçekleşti. Gene okulun öğrencilerinden biri ateş açarak 32 kişinin hayatını kaybetmesine sebep oldu. Dün ise haberlerde Amerika Colorado'da gerçekleşen Batman geceyarısı galasına silahla dalan ve 12 kişiyi öldüren 24 yaşındaki başka bir öğrenci lanetleniyordu. Başkan Obama, karısı ile ne kadar üzüldüklerini iletmede gecikmedi. Silahlarla ilgili yasaların geleceği hakkında ise herhangi bir açıklama yapılmadı.
Moore'un belgeselinde ifşa ettiği şeytani yüzlerden biri, hakkındaki her şeyi bilmeden önce çok sevdiğim aktörlerden olan Charlton Heston'dı. Heston, Planet of the Apes ve Ben-Hur gibi klasiklerde rol almış, büyük bir sinema yıldızıydı. 2008'de hayatını kaybetti. Oynadığı filmlerde bana ilham veren ve güzel bir insan gibi gelen Charlton Heston'ın gerçek hayattaki silah tutkusunu öğrendiğimde, hepsi kırıldı içimde. Silah edinmenin her insanın doğuştan hakkı olduğuna inanan bir adam Heston. Ve bu inanç doğrultusunda sesini yükselten, bu hakkı savunmak için topluluklar oluşturan. Amerika'nın evlatlarından Charlton Heston'un eğreti zihniyetini paylaşan milyonlar var. Bütün dünya kolektif bir delilik halinde.
Ve sinemada 12 kişiyi öldüren, polise kendisinin "Joker" olduğunu söyleyen öğrenci*  James Holmes gibileri, sanırım sadece dünyanın yanıp kül olmasını görmek istiyorlar.

Konuyla ilgili haber makaleleri:
*Süddeutsche Zeitung
 Ntvmsnbc
 NY Times

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder