Hayallerim, Delorean ve Sen: Secret Diary of a Call Girl

27 Nisan 2013

Secret Diary of a Call Girl


Secret Diary of a Call Girl, Billie Piper'ın canlandırdığı Londralı, eğitimli ve yüksek ücretli telekız Belle'in maceralarını konu ediniyor. Dizi, Belle De Jour rumuzu altında yayımlanan romandan uyarlanma. 2003 yılında yayımlanan kitap kısa zamanda üne kavuşunca -gerçek adını ancak yıllar sonra 2009'da açıklayacak olan Belle De Jour- maceraları hakkında yazmaya devam eder. Kitapları okumadım; ama size dizi hakkında yazabilirim.


Doctor Who severlerin bi’tanesi Rose Tyler'ı canlandıran Piper, telekız olarak göze farklı açılardan cazip geliyor. Piper'ın bedeninde canlanan Belle'i kadın karakter bolluğundan geçilmez televizyon ekranlarında ayrıklaştıran şey nedir? Telekız olmasının yanında, Belle’in işini yapmaktan zevk alması ve bu zevk ile beslenmesi öne sürülebilir. Belle’in ikili hayatı üzerine kurduğu çatıyı meşrulaştıran düşünce yapısı eleştirilere açık; fakat bütün toplum ve seks ahlakı ile oyun oynamaktan hoşlanan bu kadını eleştirmeden önce diziye bir göz atmakta fayda var.
İşlenen seks işçiliği konusu hassas bir konu. Özellikle dünyanın her bir tarafında kendi isteklerine karşın bu işe zorlanan onlarca kadının varlığı Belle’in telekız olmayı sevdiği gerçeğine gölge düşürüyor. Ayrıca Belle kadınlık gururunu ayaklar altına almakla ve feminizme leke sürmekle de suçlanabilir. Her bir suçlamayı destekleyebilecek kanıtların varlığı ortada da olsa ahlakın ve kadınlığın gri bölgelerinde keskin yanıtlar yıkılamaz ön yargılara sebebiyet verebilirler.
Belle kadın ve erkek eşitliğine inanır; ki feminizm bu eşitlik anlayışına dayanır. Gene de erkeklerin paralarını kullanarak ulaşabildiği kadın olmak onu rahatsız etmez. Belle hem seksi hem parayı sever ve bu ikilinin muhteşem bir uyum içerisinde olduğu işinden oldukça  memnundur. Buradaki ikiyüzlülük bütün telekızlık oluşumunun erkek egemen (arz-talep meselesi) oluşunda yatıyor. Başka bir açıdan ise Belle'in yüksek sınıf bir telekız oluşundan ötürü müşteri paletini istediği gibi ve kendi zevklerine göre seçebiliyor oluşu da erkek egemen bir bölgede başarıya ulaşmış güçlü bir kadın portresi çiziyor. İkililik sonu gelmeyecek olan tek şey.
Diziyi izlenmeye layık yapan başka bir nokta ise herhangi bir konuya çeşitlilik getirebilecek farklı yaklaşımların konunun daha iyi anlaşılmasına katkı sağlayabileceği olasılığı. Secret Diary of a Call Girl bu farklılığı cesurca sergiliyor, seks hakkında lafını sakınmadan ve dürüstçe konuşuyor. Seksi insandan ayırmadan işliyor. Belle işini özel hayatıyla ayrı tutuyor / tutmaya çalışıyor. Bu ayrılık sekse sağlıklı bir yerden bakılmasına katkı sağlıyor. Cinsellikle beraber gelen birçok alt tür, dizide kendilerine ses ediniyorlar. Sado-mazo severler, farklı fetişler ve çoğunluk tarafından hoş karşılanmayabilecek başka birçok şeyden hoşlanan kimseler Belle’in profesyonel hayatında hoşça karşılanıyorlar. Bu diziyi seksle ilgili tabulardan muzdarip zihinlerde daha da değerli bir konuma yerleştiriyor.
Bütün tezlerin sonunda ise izlemesi zevkli, her sezonu sekiz bölümden ve toplamda dört sezondan oluşan bir İngiliz dizisi bekliyor sizi.
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder