Hayallerim, Delorean ve Sen: Fullmetal Alchemist:Brotherhood

24 Kasım 2012

Fullmetal Alchemist:Brotherhood


Fullmetal Alchemist (Hagane no Renkinjutsuşi) Hiromu Arakawa’nın yarattığı manga serisi.  Mangadan uyarlanan iki anime serisi mevcut. Biri Fullmetal Alchemist adıyla 2003-2004’te yayınlandı, diğeri ise Fullmetal Alchemist: Brotherhood. O da 2009-2010’da seyirciyle buluştu. Bir takım hatalar sonucu orijinali yerine ilk olarak FMA:Brotherhood’u izledim. Sanırım evren bu seferlik bana kıyak geçti; çünkü hatamı anladıktan sonra yaptığım ufak çaplı araştırmada ilk serinin yarısından itibaren orijinal manganın konusundan saptığını ve FMA severlerin –birinci animeye gönülden bağlı  ve ondan aşk ile bahsediyor olsalar da- ikinci anime serisinin, hem manganın yolundan gitmesinden ötürü, hem de hikayenin işleniş biçiminden dolayı daha iyi olduğunu söyleyen yazılar okudum. İlk animeyi gelecekte izler miyim bilmiyorum. Şimdilik Fullmetal Alchemist: Brotherhood’dan konuşayım ben.

Başkahramanlarımız Elric Kardeşler: Edward Elric ve Alphonse Elric. Elric’lerin yaşadığı kurgu dünyası endüstri devrimi sonrası Avrupa’yı andıran bir stile sahip. Kurmaca Amestris ülkesinde en güçlü bilimsel tekniklerden biri simya. En güçlü simyacılar devletten Devlet Simyacısı (State Alchemist) ünvanını alabilip, refah içinde yaşayabiliyor. Devlet ordu üzerine kurulu ve ordunun başı Führer President aynı zamanda devletin de başı sayılıyor. Bu alternatif dünyamızda bolca kullanılan simya bilimi tabii ki sadece insanlığın yararına kullanılmamakta, yanlış ellerde ve yanlış kullanımında yıkıcı sonuçlar doğurmakta.
Elric Kardeşler ise Amestris’in Resembool köyünde doğarlar. Küçük yaşta babalarının terk ettiği ve sonrasında annelerini de hastalıktan ötürü kaybeden bu ufaklıklar yakındaki aile dostlarının yanında yaşamaya başlarlar. Daha sonra bir simya ustası bulup, ondan kendilerini eğitmesini isterler. Eğitim tamamlandıktan sonra ise simyacılar arasında en büyük günah ve suç sayılan insan dönüşümünü gerçekleştirmeye çalışırlar.  Annelerini geri getirmeye çalışan Elric Kardeşler, dönüşüm çemberini tamamladıktan ve dönüşüme başladıktan sonra ise bir şeyler çok ters gider ve Edward bir kolunu ve bacağını, Alphonse ise bütün vücudunu kaybeder.
Edward, kardeşini kaybetmemek için onun ruhunu metal bir zırha bağlar. Edward daha sonra eksilen uzuvlarının yerine taktırdığı Automail (tamamen mekanik ve insan koluna çok benzer bir protez) ile simya çalışmalarına devam eder. Ed’e verilen Fullmetal Alchemist lakabı da bu Automail’den çıkma. Bundan sonra Elric Kardeşlerin en büyük amacı simyacılar arasında destansı bir şekilde bahsedilen Felsefe Taşı’nı bulmak ve vücutlarını geri almak oluyor.
Bu özetin üzerine eklenen hikayeler ve karakterler ile epik bir fantastik masal izliyoruz 64 bölüm boyunca. Fullmetal Alchemist anime görselliğinden, dinamizmden, hikâyeden hiç  kurban vermeden olağanüstü akıcı, duygusal, komik ve yer yer dehşete düşürücü bir şekilde ilerliyor. İşlenen konular gereği –ölüm,yaşam,insanlık,dostluk,düşmanlık,iyilik,kötülük,aile vb.- birçok anlarda ahlâki ders vermekten çekinmemesine rağmen beylik laflar eden birçok boş ve sığ eserin yanında FMA çok samimi ve güçlü duruyor. Alt metinlerinde insan olmanın her yönü ile ilgili güzellikler bulabileceğiniz, iyi işlenmiş karakterler ve dikkatle örülmüş olay örgüsü ile size kendini sevdirecek bir yapım bu.
Fullmetal Alchemist’i kesinlikle izleyin derim. Animeler konusunda çok az bilgim olmasına rağmen, FMA’nın kesinlikle muhteşem olduğunu anlamama engel değil bu. İlk bölümlerde animenin evrenine ayak uydurma ve onu anlama telaşı içerisinde ne olduğunu pek anlamadan ilerledim. Yaklaşık ilk on, on beş bölümde ağır ağır ilerleyen ve yere sağlam basan bir evren oluştu önümde. Bölümler ilerledikçe tanıdığım ve hepsini ayrı ayrı sevmeye başladığım karakterlerle nasıl bitti kocaman seri anlamadım. Hele ki son on beş bölümü izlediğim maraton boyunca yüreğim hopladı ve aşık oldum diyebilirim. Serinin sona ermesinin yürekte bıraktığı boşluğu nasıl dolduracağımın merakındayım.  Sanırım FMA:Brotherhood’un çizgisinden ilerleyen, serinin ardından gelme Fullmetal Alchemist:The Sacred Star of Milos filmi ile devam edebilirim yoluma. Her şekilde özleyeceğim Fullmetal’i.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder