Hayallerim, Delorean ve Sen: Bled

28 Nisan 2015

Bled

Geçen sene bu zamanlarda Slovenya'daki ufak bir kentte, Bled'deydim. Bled, ismini aldığı gölün etrafında kurulu. Buz devrinden kalma göl ve çevresi yeşil severlerin cenneti. Orta çağdan kalma, göle bakan kaleden enfes bir manzara karşılıyor insanı. Bizim gittiğimiz gün hava yağmurlu ve pusluydu. Gölün üzerine düşen o gündüz karanlığı daha bir gizemli kılıyordu bu cennet köşesini. Kara bulutlar agresif gözükmüyorlardı. Sonra kimse bizim tarafımıza bakmazken kulağımıza fısıldayacakları bir sırları varmış gibi asılıydılar gökyüzünde. Her şey belli bir uyum içindeydi. İlerde zar zor görülen dağların sisli siluetleri eşliğinde oluştu Bled ile dostluğumuz.
Bir kayık kiralayıp gölün temiz sularında ufak bir yolculuğa çıkın. Gölün ortasında duran ve büyüleyici fotoğraflarda baş rolü üstlenen minik adanın üzerindeki kiliseye uğrayın. Bled'in sembollerinden biri hâline gelmiş bir çeşit kremalı pasta olan kremna rezina adlı tatlının tadına bakın.
Aşağıda bu güzelim yerden fotoğraflar bulacaksınız. Son iki fotoğraf ise Bled'in yakınında yer alan Savica Şelale'sinden (Slap Savica).

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Last year around April I was in a small town called Bled in Slovenia. The town is settled next to Lake Bled, a glacial lake. Bled and its surroundings are just heavenly. The Bled Castle from medieval times oversees the lake from above and the view from the castle fascinates. When we were there it was rainy and misty. Daytime darkness ruled over the lake and made the whole view mysterious. Dark clouds didn't look angry, it was as if they had a secret to tell. A secret to be whispered in our ears only when nobody is looking. Everything seemed somewhat in harmony. Bled and I became friends with accompanying breathtaking views of the misty silhouettes of the mountains.
Rent a boat and go for a journey in tha lake. Stop by the beautiful church which stands on a small island in the middle of the lake. Try the famous cream cake kremna rezina, a Bled symbol and a delicious treat for all.
Below you'll find photographs from Bled. The last two belongs to the Savica Waterfall nearby Bled.Not: Yol arkadaşım Göksu'nun blogu From Das Egg'de paylaştığı Bled fotoğraflarına da göz atın.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

PS. Take a look at my fellow roadtripper Göksu's post on Bled in her blog From Das Egg.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder