Hayallerim, Delorean ve Sen: Virginia Woolf III

22 Mayıs 2013

Virginia Woolf III


Mîna Urgan hiç süphesiz Türkiye'nin en önemli akademik insanlarından. Urgan'ın 1995 yılında yayınlanan Virginia Woolf adlı, Woolf'un hayatını ve eserlerini anlatan ve inceleyen kitabı hakkında bu yazı.
Woolf en sevdiğim yazarlardan ve onun hakkında okumak -en az onun yazdıklarını okumak kadar- keyifli. İnsanların iç dünyasına bakıp, gördüklerini yazan ve kalemiyle en gerçek insanlara hayat vermek isteyen Virginia Woolf, Urgan'ın kitabında birçok açıdan ele alınıyor. Mîna Urgan yazarın hayatına basit ve etkili bir sistemle yaklaşıyor. Çocukluğundan başlayarak hayatı hakkında önemli noktalara parmak basıyor, cinsel sorunlarını ve olası kökenlerini inceliyor. Urgan, yazarın kişiliğini ve akıl hastalığını -aynı zamanda bu hastalığın sürüklediği intiharını- yazarken Woolf'u kayırmıyor; büyük bir samimiyet, özen ve ustalıkla inceliyor. Roman incelemelerine geçmeden önce ise Woolf'un feminizmi, eleştirmenliği ve kalemi üzerine tartışıyor.

Kitapta bölüm bölüm ilerledikçe Woolf ve eserleri hakkında ince detaylar su yüzüne çıkıyor ve farklı yorumlar okunuyor. Roman incelemelerine olay örgülerinin oldukça detaylı denilebilecek özetleri de eşlik ediyor. (Bu yüzden yazarın okumadığınız kitapları hakkındaki bölümleri okumadan önce iki kere düşünün.) Bu kısa özetler Woolf'un eserlerini büyük bir başarıyla ve gayet özlü veriyorlar. Urgan'ın ustalık döneminde kaleme aldığı eser söylemek istediklerini olası en sade ve kısa şekilde -fakat alabildiğine etkili- söylüyor. Kitabın içinde ayrıca Woolf'un eserlerinin ilk basımlarının kapaklarından yazara ait birçok fotoğrafa kadar görseller de mevcut.
Kısaca Virginia Woolf hakkında, güzel yazılmış ve oldukça bilgilendirici bir kitap Urgan'ınki.

Dipnot: Virginia Woolf hakkındaki ilk yazı için buraya, ikincisi için ise buraya tıklayın.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder