Hayallerim, Delorean ve Sen: Community'e Bayılmamak Elde Değil

2 Haziran 2012

Community'e Bayılmamak Elde Değil

Arkadaşım Kenk önerdi önce. Community'yi izle, çok beğeneceksin dedi. Bir süre sonra zamanıdır dedim ve başladım seyre. Community 2009'da başlamış. NBC'nin. Bir iki hafta önce üçüncü sezon finali yayımlandı. Dizi Greendale Community College'de geçiyor. İlk bölümde, bu kenarda köşede kalmış okuldaki yedi öğrencinin bir araya gelmesini izliyoruz.
Başı çeken Jeff Winger. Ağzı laf yapan, yakışıklı, narsist, eski avukat Jeff, üniversite diplomasının sahte olması nedeniyle barodan atılıyor ve yeni bir diploma için Greendale'de buluyor kendini. Britta ise eski aktivist, isyankâr, hayatıyla ne yapacağına karar verememiş asi bir ruh. O da Greendale'e hayatına çekidüzen vermeye gelmişlerden. Ardından Abed'imiz var. Abed sosyal anlamda beceriksiz, empati kuramayan; fakat iş popüler kültür, film ve sinema referanslarına geldiğinde coşan ve inanılmaz eğlenceli bir karakter. Troy da bir sakatlık sonrası alacağı spor bursunu kaybettiği için doğru düzgün bir üniversiteye gidemeyip, Greendale'in kucağında buluyor kendini. Troy'un Abed'in eşsiz kişiliğinden etkilenip, ikisinin gelmiş geçmiş en sevimli ikililerden birini oluşturması uzun sürmüyor. Sonra bir de Annie'miz var. Mükemmeliyetçi ve hırslı karakteri onu lisede hap bağımlılığına sürüklemiş ve o da hayalini kurduğu birinci sınıf üniversite yerine Greendale ile yetinmek zorunda kalmış. Sonra bir de Shirley var. İki çocuk annesi, kocası tarafından aldatılmış, iki ayağının üzerinde durabilmek için gözünü Greendale'den alacağı diplomaya koymuş Shirley. Ve en nihayetinde Chevy Chase'in canlandırdığı, ırkçı, zengin, şımarık Pierce'ımız var. Grubun en yaşlı ve en eski kafalı bu üyesinin üzerinden dönen esprilerin sonu yok dizide. İşte bu yedili sömestırın ilk günlerinde kendilerine bir çalışma grubu kuruyor. Zamanla ayrılamaz hale gelen grup Greendale'in kalbi oluyor. Saçma ve komik maceraları dizi boyunca çeşit çeşit formatta anlatılıyor. Sadece stop-motion figürlerinden oluşan bir bölümü var ki mesela -hem de müzikal!- benim favorim. Espriler çok katmanlı. Mizah anlayışı tek bir nokta etrafında dönmek yerine çok merkezli ilerliyor. Yakından bakıldığında her bir karakterin belli bir zümrenin "stereotip"i olarak çizildiği Community, bu tipleri esprilerinin merkezine yerleştirerek herkesle, kendisi ile ve rutin gerçeklikle dalgasını geçiyor.
İlk sezonun ilk yarısını izlediğimde diziden beklentilerim karşılanmamıştı; fakat birinci sezon sonlarından başlayıp üçüncü sezon ortasına kadar Community öyle bir ivme ile harikalaşıyor ki bir bölümün ardından diğerini izlemeden duramıyor insan. Komik olduğu kadar cesur bir dizi ayrıca. Law&Order temalı, zombilerin ele geçirdiği Halloween partisi, yüzde sekseni 80lerin atari oyunları gibi piksel piksel olan bölümleri yaratan, orijinallik konusunda kendini kanıtlamaktan da öteye gidip gerçekten olağanüstü bir işe imza atan bütün yaratıcı ekibe kocaman teşekkürler.
Community'nin -bu kadar güzel bir dizi olmasına rağmen- geleceği henüz pek aydınlık değil. Dizinin yaratıcısı Dan Harmon kovuldu. Her ne kadar 4. sezon için 13 bölüm sipariş edildiği açıklansa da, ondan sonra neler olacağı bir muamma. Dizinin fanları diziye koşulsuz bir aşk besliyorlar. Haksız bir iptal birçokları için çok üzücü olacak.
Dizi kültleşme yolunda. Diziden esin alan eserlerden oluşacak bir Community sergisinin yapılacağı açıklandı. Aşağıda bir iki eserin resmini bulabilirsiniz.
Yazının dizinin hakkını veremediği aşikâr, birçok eğlenceli yan karakterden bahsetme fırsatı bulamadım. En iyisi siz izleyin bu diziyi, memnuniyet garantili. 


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder