Hayallerim, Delorean ve Sen: Masters of Sex

17 Kasım 2013

Masters of Sex

Masters of Sex, Amerikan televizyonunun en yeni cevherlerinden. Geçtiğimiz eylül ayında yayın hayatına başlayan dizi, henüz birinci sezonunda. Showtime’ın  ikinci sezon için onay verdiği dizi, bu sezonun en kaliteli yapımlarından.

Masters of Sex, insan cinselliği ve cinsel bozukluklar hakkında yaptığı araştırmalarla tanınan Masters ve Johnson araştırma ekibini konu ediniyor. Bir dönem dizisi olan Masters of Sex, ünlü jinekolog Dr. William Masters’ın daha sonra cinsellik üzerine araştırmalarında takım arkadaşı olacak Virginia Johnson ile tanışması ile başlıyor.  Yolları 1956’da kesişen ikilinin çalışmalarının ve kişisel hayatlarının ele alındığı dizi, gerçek kişilere dayanmasının yanında bir de kitap uyarlaması olarak da dikkat çekiyor. Thomas Maier’ın biyografisi Masters of Sex: The Life and Times of William Masters and Virginia Johnson, the Couple Who Taught America How to Love’a dayanan dizi, Amerika’nın püriten iki yüzlülüğüne cinsellik cephesinden saldıran – ya da saldırmaktan ziyade bilimsel bir anlayışla cinselliği anlamaya ve toplumla uzlaştırmaya çalışan -  bu ikiliyi kaliteli bir yapımla ekrana taşımayı beceriyor.  Sağlam bir senaryo ve kaliteli oyunculuklar seyri zevklendiriyor. Özellikle Masters rolündeki Michael Sheen’in rolüne tam oturduğunu söylemek yanlış olmaz. Lizzy Caplan’ın Virginia’sı ise  cazibesiyle göz dolduruyor ve seks sahnelerindeki sahici performansı ile aktris kendine hayran bırakıyor seyirciyi. Kendi açımdan, bu iki bilim insanının adlarını diziyi izlemeden önce bilmiyor olmam beni Masters of Sex'i izlemeye daha da motive eden kişisel nedenlerden (sevgili Göksu'nun ısrarları da bir diğer neden!). Seks hakkında bugün bilinenlerin çoğunu geçmişte, zamanlarının ötesinde cesaret gösterip seksi araştıran insanlara borçluyuz.

Dönem dizilerinde sık sık dile getirilen durgunluk yok bu dizide. Pilot bölümüyle başlayarak her anını pür dikkat izlettiriyor. Gerçek hayata dayandığından, dizinin gidişatını biliyor olmamıza rağmen, sağlam karakter draması ve kurgusu ile her bir bölümü merakla izliyorum.  Dizide seks sahneleri kesinlikle bayağılaştırılmadan tam kararında kullanılıyor. Kostüm ve mekan tasarımlarının başarılı, müzik seçiminin de oldukça güzel olduğunu belirtmeli.

Dr. Masters’ın cinselliğin anlaşılması için bilimsel olarak ele alınması gerektiği yönündeki ısrarı –ki bir jinekolog  ve ayrıca erkek olarak kendisinin bile cinsellik hakkında pek bir fikri olmadığını düşünüyor olmasından doğan kafa karışıklığının yarattığı itici gücü de belirtmeli- , çalışmalarına hem başlarken hem devam ederken yüzleşmesi gereken zorluklar,  yıkılacak tabular ve toplumun cinselliğe karşı yer yer bilgisizlikten yer yer ise süregelmiş çirkin bir hoşgörüsüzlükten kaynaklanan korkusu ile Masters of Sex’in işlediği cinsellikle ilgili kişisel ve toplumsal düzeydeki farklı konular Amerika’nın bir dönemi üzerinden anlatılıyor. Oysa ki dizi, seksin ve cinselliğin kendisinin ve farklı şekillerinin yadırgandığı, göz ardı edildiği, ezildiği ve nefrete maruz kaldığı zihinler ve yerler  var olduğu sürece evrensel bir sese dönüşüyor ister istemez.


Masters of Sex’in bir reyting canavarı olacağına inanmasam da, yayınlandığı sürece diziye sadık bir grup tarafından sonuna kadar sevilecek bu dizi. Televizyonun tarihinin değerli yapımlarından biri olacağına da inancım tam.  Solda: Caplan ve Sheen, Dr. Masters ve Johnson rolünde
Sağda: Dr. Masters ve Johnson'ın fotoğrafı

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder