Hayallerim, Delorean ve Sen: Bir Demet Zeki Müren

23 Eylül 2013

Bir Demet Zeki Müren


Sanat Güneşi Zeki Müren'in ölümünün 17. yıl dönümü anısına daha önce görülmemiş fotoğraflarının yer aldığı bir sergi açıldı Bodrum Arkeoloji Müzesi'nde.

Şans eseri şehirdeydim ve sergiye uğrayabildim. Zeki Müren'e yetişememiş bir jenerasyona ait olsam da, adı ve görüntüsü aklıma kazınmış Müren'in. Fotoğraflara bakarken ise zihnimde süslü, pullu kıyafetleri ve makyajıyla yer edinmiş sanatçının bir çok farklı halinden manzaralarla genişlettim kafamdaki Sanat Güneş'ini.
Zamanlama hakkında da iki satır yazmalı. Hangi zamanlamadan mı söz ediyorum? Dün gece Emmy Ödülleri dağıtıldı ve HBO'nun son yapımlarından Behind the Candelabra 11 ödül kazandı. Film, ünlü Amerikalı piyanist ve yıldız Liberace'nin hayatına odaklı. Liberace, Zeki Müren'in şovlarında, kıyafetlerinde kendisine örnek aldığı sanatçı. Müren'in kendisi de geçmişte bunu dillendirmiş. 1950'li yılların sonlarında Las Vegas'a gittiğinde Liberace'yi izleyen Müren, sanatçıdan esinlenmiş. Seyahatinden Türkiye'ye dönünce ise kafasındaki yenilikleri gerçeğe dönüştürünce sahnelerdeki devrimi yapmış oldu. Sanat Güneşi'nin ölüm yıl dönümünde Behind the Candelabra'yı izleyerek de onurlandırabiliriz Müren'i. Fotoğraf sergisi ise 30 Eylül'e kadar gezilebilir.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder